logo
Főoldal -> Hírek -> Találkozz a népmesével!

Találkozz a népmesével!



Hargita Megye Tanácsának támogatásával a megye tíz településére vitte el a népmeséket a Kájoni János Megyei Könyvtár szervezésében és a Tekergő Meseösvény Egyesület a Találkozz a népmesével! program keretében, hogy örömet szerezzen gyerekeknek és felnőtteknek.
December 4-én a Tekergő Meseösvény Egyesület ünnepváró karavánjával ellátogatott a csíkrákosi kultúrotthonba is, hozzájárulva ezzel a csíkrákosi diákok adventi hangulatának megteremtéséhez.
Az élőszavas népmesemondás révén, a hallgatóság aktív részvételével megelevenedtek a mesék. Az interaktív előadás alatt a jelenlévő gyerekek meghallgathatták a három mesemondó ízes, népies mesemondását. Az egyórás foglalkozás alatt a mesélők bevonták a résztvevőket is a mese fonalába.

Az első történet szorosan kacsolódott az adventi várakozáshoz és a karácsonyi ünnepkörhöz. Ez a mese a negyedik napkeleti bölcs megható történetét mutatta be.A napkeleti bölcsek „mesés ajándékaikkal hódolva köszöntötték a kisdedet, akiben minden bölcsességük kútforrását ismerték fel. Gáspár Menyhért, Boldizsár – három mágus-király, akiket addig soha nem látott, de régen megjövendölt égi tünemény, a Betlehemi Csillag vezetett el az emberiség reménységének bölcsőjéhez… De ki ismeri közülünk Artabán, a Negyedik Király, a negyedik bölcs történetét? Ő úgyszintén látta a csodás égi tüneményt, mi több: három társához hasonlóan ő is be volt avatva a tünemény legmagasabb misztériumába. Ő is elindult idejében, hogy köszöntse a földre érkezett égi királyt, de – bizonyos sors-körülmények miatt – három társához, bölcsességben testvéréhez, nem csatlakozhatott. Betlehembe idejében el nem juthatott, kincseit a gyermek lábához le nem tehette… Ki tudja közületek, milyen erős vágy és elhatározás élt a negyedik zarándok lelkében, miképpen kellett lemondania ennek a mély, benső vágynak a teljesüléséről, hogy azután a lemondás útja mégis a legmagasabb beteljesüléshez vezesse el életét…?”

 

Ez a történet az emberi jóság és embertársaink iránti könyörületesség fontosságát hangsúlyozta.Az előadás során a gyerekek megismerhették a napkeleti bölcsek ajándékainak szimbolikáját, jelentőségét, gyógyító hatását. Ugyanakkor kézbe is vehették, meg is szimatolhatták az aranyat, a tömjént, és a mirhát.

A következő történet, A boldog ember inge az igazságos Mátyás királyhoz fűződött. Ebben a történetben a gyógyulását kereső Mátyás személyén keresztül rádöbbenhettünk arra, hogy mennyire fontos az emberi lélek számára a megelégedés azzal, amije van, és, hogy ez az emberi boldogság alapja.

A közönség kérésére elmondott harmadik történetből megismerhettük a mese, mesemondás erejét. A történet szimbolikusan jelenítette meg az igazság és a mese kapcsolatát.

Az előfeltételezésektől eltérően, a gimnazista gyerekek is nagy örömmel és érdeklődéssel hallgatták végig a meséket, szívesen kapcsolódtak be a tevékenységbe és ezáltal nem mindennapi élményben volt részük.

Mi, pedagógusok és diákok egyaránt úgy gondoljuk, hogy egyedi és hiánypótló előadásnak lehettünk résztvevői. Köszönjük a szervezőknek, az előadóknak ezt a csodálatos élményt!

 

 

Sándor Edit és Bodor Annamária pedagógusok

Vissza
Eseménynaptár
Hírek

Roncskályha program

Hamarosan a roncskályha program keretén belül, magán személyeknek,  pályázatot lehet benyújtani fa-, pellet- vagy brikett-tüzelésű kályhák, kandallók, valamint kémények beszerzésére és telepítésére. A telepítést és üzembe helyezést csak hivatalosan elismert szakemberek végezhetik.

A program az alábbi lépések szerint valósul meg:
1. Önkormányzatok jelentkezése a programra – ez megtörtént, Csíkrákos község benyújtotta jelentkezési kérelmét és a szükséges dokumentumokat.
2. A Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) közzéteszi azoknak az önkormányzatoknak a listáját, amelyek jelentkezését elfogadták.
3. A lakosok benyújthatják igényeiket az AFM online rendszerében, az önkormányzat számára megítélt keretösszeg erejéig (hasonlóan a napelemes pályázatokhoz).
A pályázati dokumentumok feltöltésének kezdő dátuma egyelőre nem ismert. Amint hivatalosan bejelentik, értesíteni fogjuk a lakosságot!

4. Az önkormányzatok ellenőrzik az egyének által az AFM oldalán benyújtott dokumentációt, és lebonyolítják a programot.
5. Az önkormányzatok szerződést kötnek a támogatást elnyert lakosokkal, és kifizetik a támogatható költségek 70%-át.
 
Kik jogosultak a támogatásra?
Magánszemélyek, akik tulajdonosai a korszerűsítendő ingatlannak (van telekkönyv a nevükön), és nincs adótartozásuk sem a helyi hivatalnál, sem az állami költségvetésben.
Fontos, hogy a telekkönyvben szereplő cím és a személyi igazolványban megadott lakcím megegyezzen azzal a címmel, ahová az új eszközt beszerelik.


Támogatás mértéke és feltételei
Állami támogatás: Az összes költség 70%-a, de legfeljebb 10.000 lej.
Saját hozzájárulás: A teljes összeg legalább 30%-a.
További információk a Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) honlapján
2025. április 01. Tovább ►

Tilos a tarlóégetés!


A tarlóégetés nemcsak rendkívül veszélyes, hanem törvény által is tiltott!
- Az égetés során felszabaduló füst károsítja a légutakat, különösen az idősek és gyerekek számára veszélyes.
- Az élővilág pusztulását okozza: rovarok, madarak, kisemlősök esnek áldozatul.
-A talaj termőképessége romlik, hiszen a hő elpusztítja a hasznos mikroorganizmusokat.
-Az ellenőrizetlen tűz könnyen továbbterjedhet, akár erdőtüzeket vagy épületek leégését is okozva!
Fontos tudni!
Ha valaki leégeti a saját vagy más területét, az APIA támogatás megvonásával is számolhat!
2025. március 13. Tovább ►
Új tűzoltó védőruhák az önkéntes tűzoltóknak
Név:
Email-cím:

 
arrow