A 2000-es években felújított, különös falképekkel díszített csíkrákosi templomtorony állapotának romlását elsősorban az okozza, hogy az épület vízelvezetése nem történt meg. Ezt a problémát szünteti meg a műemléktemplom nemrégiben megkezdett drénezése. – Ez a munkálat egy egészséges együttműködés révén, a megyei önkormányzat, a két közbirtokosság és a helyi tanács közös finanszírozásával valósulhat meg – tájékoztatott Császár Attila polgármester. – A mintegy 90.000 lejes összköltségű munkálat során nem csak a torony környezetéből, hanem a templom teljes területéről megtörténik a vízelvezetés. Ugyanakkor szép járdák is készülnek. Amint a községvezető elmondta, a vízelvezetés elvégzéséhez szükséges bukaresti engedélyeket már beszerezték. A kivitelezés során el kell költöztetniük egy sáncot, és teljesen el kell vezetniük a vizet a templomhajótól.
– Ha önerőből megszüntetjük az állagromlást kiváltó okot, a nedvességet és a párafelszívást, akkor a torony újrarestauráláshoz magyarországi finanszírozásra is számíthatunk – hangsúlyozta Császár Attila, hozzátéve, hogy a már megkezdett munkálatok kivitelezési határideje egy hónap.
Vissza
Eseménynaptár
Hírek
Roncskályha program
Hamarosan a roncskályha programkeretén belül, magán személyeknek, pályázatot lehet benyújtani fa-, pellet- vagy brikett-tüzelésű kályhák, kandallók, valamint kémények beszerzésére és telepítésére. A telepítést és üzembe helyezést csak hivatalosan elismert szakemberek végezhetik.
A program az alábbi lépések szerint valósul meg: 1. Önkormányzatok jelentkezése a programra – ez megtörtént, Csíkrákos község benyújtotta jelentkezési kérelmét és a szükséges dokumentumokat. 2. A Környezetvédelmi Alap Igazgatósága (AFM) közzéteszi azoknak az önkormányzatoknak a listáját, amelyek jelentkezését elfogadták. 3. A lakosok benyújthatják igényeiket az AFM online rendszerében, az önkormányzat számára megítélt keretösszeg erejéig (hasonlóan a napelemes pályázatokhoz). A pályázati dokumentumok feltöltésének kezdő dátuma egyelőre nem ismert. Amint hivatalosan bejelentik, értesíteni fogjuk a lakosságot! 4. Az önkormányzatok ellenőrzik az egyének által az AFM oldalán benyújtott dokumentációt, és lebonyolítják a programot. 5. Az önkormányzatok szerződést kötnek a támogatást elnyert lakosokkal, és kifizetik a támogatható költségek 70%-át. Kik jogosultak a támogatásra? Magánszemélyek, akik tulajdonosai a korszerűsítendő ingatlannak (van telekkönyv a nevükön), és nincs adótartozásuk sem a helyi hivatalnál, sem az állami költségvetésben. Fontos, hogy a telekkönyvben szereplő cím és a személyi igazolványban megadott lakcím megegyezzen azzal a címmel, ahová az új eszközt beszerelik.
A tarlóégetés nemcsak rendkívül veszélyes, hanem törvény által is tiltott! - Az égetés során felszabaduló füst károsítja a légutakat, különösen az idősek és gyerekek számára veszélyes. - Az élővilág pusztulását okozza: rovarok, madarak, kisemlősök esnek áldozatul. -A talaj termőképessége romlik, hiszen a hő elpusztítja a hasznos mikroorganizmusokat. -Az ellenőrizetlen tűz könnyen továbbterjedhet, akár erdőtüzeket vagy épületek leégését is okozva! Fontos tudni! Ha valaki leégeti a saját vagy más területét, az APIA támogatás megvonásával is számolhat!